نقش روانساز در قالب ها توضیح دهید؟

اولین وظیفه روانساز قالب در هنگام طراحی این است که به عنوان عامل جداکننده بین فولاد قالب و آلیاژ ریخته گری عمل کند. در حین این فرایند عملکردهای دیگری تشخیص داده شد که بشرح زیر می باشند:
الف)رفع گرما از قالب از طریق خنک کنندگی همرفتی(convecting): این رفع گرما به چسبندگی روانساز به سطح قالب کمک میکند.
ب) روانکاری قطعات متحرک قالب مانند اسلایدهای ماهیچه و پین های پران: این روانکاری در درجه اول هیدرو دینامیکی است.
ج) افزایش جریان مذاب در حین پر کردن قالب
د) ایجاد یک پوشش محافظ روی سطح قالب: این پوشش محافظ جریان روان مذاب را تسهیل می کند، مانع چسبندگی آلیاژهای دایکستی می شود و از خوردگی قالب جلوگیری می کند.
ه)ایجاد سطحی با کیفیت قابل قبول: روانسازهای ریخته گری می توانند در کیفیت سطح قطعه تاثیر بگذارند. معمولا ایجاد قطعه ریخته گری با سطحی صاف و بدون لکه و رد جریان مذاب مد نظر می باشد. ه)ایجاد سطحی با کیفیت قابل قبول: روانسازهای ریخته گری می توانند در کیفیت سطح قطعه تاثیر بگذارند. معمولا ایجاد قطعه ریخته گری با سطحی صاف و بدون لکه و رد جریان مذاب مد نظر می باشد.

دایکست چیست

 یک روش ریخته گری که در آن فلز مایع تحت تاثیر یک فشار نسبتا بالا به داخل قالب های چند تکه پرس می شود.بنابراین عمل پرکردن قالب همانند ریخته گری ماسه ای تحت تاثیر نیرود وزن نیست ،بلکه عمدتاٌ بر اساس تبدیل انرژی فشاری که به فلز ریختگی مایع اعمال می شود به انرژی جنبشی صورت می پذیرد به این ترتیب هنگام عمل ریختن ، جریانهای سیالی با سرعت بالا به وجود می آیند تا اینکه بالاخره در انتهای پرکردن قالب انرژی جنبشی مواد متحرک به انرژی فشاری و حرارتی تبدیل می شود .

لینک های مفید

ورود کاربر

© 2015 Petrocis Co. All Rights Reserved. Designed By Compusys.ir

Search