روشهای شناسایی تخلخلهای گازی را توضیح دهید؟

الف) رادیوگرافی: به کمک این دستگاه می توان مکان و مقدار تخلخل ها را مشاهده نمود.
ب) برش زدن: برش زدن و یا ماشین کاری قطعه در چند جهت بحرانی به شما می تواند حفره ها را نشان دهد.
ج) تست تاول: در این روش قطعه را حرارت می دهند و در نتیجه تخلخل های گازی منبسط می شوند. آلومینیم، روی و منیزیم همگی فلزاتی هستند که با این روش تست می شوند.
د)آزمایش وزن:تعدادی از کارخانجات قطعه را پلیسه گیری کرده و آن را وزن می کنند در صورتی که کم باشد قطعه را جداسازی می کنند.
ه)رزونانس یا تشدید: تعداد معدودی از کارخانه ها قطعه را بر روی یک فیکسچر قرار داده به طوریکه وقتی به آن ضربه وارد شود صدای زنگ دهد. سپس به قطعه ضربه زده و به زنگ آن گوش می دهند اگر صدای بم و خفه ای را بدهد یا قطعه دارای ترک است یا پر از تخلخل و اگر صدای تیز بدهد قطعه سالم است.

دایکست چیست

 یک روش ریخته گری که در آن فلز مایع تحت تاثیر یک فشار نسبتا بالا به داخل قالب های چند تکه پرس می شود.بنابراین عمل پرکردن قالب همانند ریخته گری ماسه ای تحت تاثیر نیرود وزن نیست ،بلکه عمدتاٌ بر اساس تبدیل انرژی فشاری که به فلز ریختگی مایع اعمال می شود به انرژی جنبشی صورت می پذیرد به این ترتیب هنگام عمل ریختن ، جریانهای سیالی با سرعت بالا به وجود می آیند تا اینکه بالاخره در انتهای پرکردن قالب انرژی جنبشی مواد متحرک به انرژی فشاری و حرارتی تبدیل می شود .

لینک های مفید

ورود کاربر

© 2015 Petrocis Co. All Rights Reserved. Designed By Compusys.ir

Search